Lastest saavad re˛issöörid


Juba teist aastat saavad lapsed Vanalinna päevade ajal õppida animafilmide tegemist. Harjumäel asuvas telgis juhendavad ja abistavad neid Nukufilmi Lastestuudio õpetajad.

Projektijuhi Mait Laasi sõnul antakse töö käigus lastele ülevaade animafilmide olemusest ja tehnikast, õpitakse lugu jutustama ja tegelaste emotsioone edasi andma ning oma ideid teostama. “Proovida saab nii lamenukkfilmi kui joonisfilmi - viimane on pisut lihtsam ja kiirem, kuid kõik oleneb ikkagi sellest, mida laps ise teha tahab,” selgitab Laas.

Et töökamber viiakse läbi Vanalinna päevade raames, on filmide teemaks Vanalinna uued ja vanad legendid. “Eelmisel aastal tehti multifilme näiteks Ülemiste vanakesest ja Vanast Toomasest, aga ka erinevatel olmeteemadel,” räägib Ruth-Helene Melioranski, kes koos Mait Laasiga animaprojekti veab. Laas lisab, et nad annavad lastele küll teema, mille üle mõelda, kuid kellegi loovust piirama ei hakka. “Kui laps tahab teha filmi sellest, kuidas lill kasvab või liblikas lendab, siis meie kätt ette ei pane - ju siis näeb ta Vanalinna just sellisena.”

Eelmisel aastal oli animafilmi õpikoda väga populaarne, iga päev käis filmitegemises kätt proovimas ligikaudu 200 last. Et mullu jäi kohati ruumi puudu, on Ruth Melioranski sõnul sel aastal plaanis püsti panna suurem telk. Huvilised võivad tulla nii ühel kui mitmel päeval ning vanusepiirangut ei ole: “Ootame häid lapsi heade ideedega, olgu nad kaks või kakskümmend aastat vanad,” ütleb Mait Laas. Loomulikult tuleb arvestada seda, et päris väikesed lapsed vajavad filmi valmistamisel vanemate abi.

Ruth-Helene Melioranski kinnitusel on väga lihtne multikas võimalik valmis meisterdada lausa paari tunniga ning kiidab, et hoolimata minimaalsetest tehnilistest oskustest suudavad lapsed luua toredaid teoseid. “Kui me vaatame Priit Pärna filme, näeme ootamatuid leide ja käike. Poistel ja tüdrukutel on samasugune rikkumata loovus, nende ideed võivad olla täiesti geniaalsed, sest neid ei pärsi koolitsensuur, kaanonid ja meetodid.”

2001. aastal loodud MTÜ Nukufilmi Lastestuudio on võtnud eesmärgiks arendada animatsioonialast õpet nii õppevahendite - metoodikate loomise kui õppetegevuse korraldamise abil. Praegu otsitakse võimalust lühiajaliste kursuste kõrval ka statsionaarse õppe korraldamiseks. “Ühe aastaga jõuaks kõik olulisemad teeemad põgusalt läbi käia, töökambrites selleks aega ei ole,” ütlevad missioonitundega projektijuhid.
<< Sule aken